11+ geniálních triků jak využít epsomskou sůl na Vaší zahrádce!

Epsomská sůl je hojně využívána v lázních. Především je používána odborníky na léčbu a uvolnění bolavých svalů. Epsomskou sůl možná znáte spíše jako síran hořečnatý. Protože epsomská sůl je bohatá na minerály, hořčík a síru, využijete ji také na své zahradě. Tyto složky jsou totiž velkým pomocníkem ve světě rostlin.

Dnešní článek Vás seznámí s jedenácti tipy, kterými si pomůžete na své zahradě. A stačí puoze zmíněná epsomská sůl. Chemikáliím tak můžete dát sbohem.

 1. Hubení škůdců
  Je účinná v boji proti slimákům a hlemýžďům. Stačí posypat místa, kde se vyskytují.
 2. Zelenější trávník
  Pamatujete na Boba Vilu? Už ten radil posypat trávník touto solí. Bude o poznání zelenější.

 3. Zabiják plevele
  Připravte roztok z litru vinného octa, dvou šálků epsomské soli a čtvrtiny šálku tekutého mýdla. Postříkejte přímo na plevel. Roztok jej spálí.
 4. Zvětšuje papriky a rajčata
  Epsomská sůl může výrazně zvětšit velikost plodů paprik a rajčat, které pěstujete na své zahradě. Prosytí a zvýrazní také jejich chuť. Stačí pouze zasolit spodní stonek PL lžící této soli a zalít. Tohle můžete opakovat každé dva týdny.
 5. Sladší ovoce
  Epsomská sůl má na svědomí také sladší plody. Stačí přihodit hrstku soli do půdy kolem ovocných rostlin. Jako bonus se Vám dostane i zelenějších lístků.
 6. Revitalizátor listů
  Zase hrstku soli aplikujte na půdu kolem rostliny, která má zažloutlé, nebo uvadlé listy. Můžete také sůl přidat do vody a tento postřik přímo nanést na listy. Budou opět plné života.
 7. Revitalizace stromů
  Do půdy kolem kmenu rozsypte 2 šálky soli, půdu zalijte a přikryjte igelitem. Sůl zabrání lámavosti a vysušení stromů
 8. Bohatě zbarvené růže
  Milovníky potěší sytost barvy růží. Za tu také může epsomská sůl. Jediné, co musíte udělat, je před vysazením nových keřů sazenice namočte do litru vody, ve které rozpustíte sůl. Po rozkvětu růží můžete to samé používat jako postřik až 2x za měsíc.
 9. Vyživuje půdu
  Díky vysokému obsahu síry a hořčíku je epsomská sůl ideálním hnojivem.
 10. Napomáhá klíčení
  Když přidáte 1-2 PL epsomské soli do půdy, do které se chystáte sadit, půdu dokonale připravíte. Přesazené rostliny neutrpí šok z nového prostředí a ještě podpoříte klíčení, či růst.
 11. Ochrana
  Když rozpustíte 2 PL soli v šálku vody, ponoříte do roztoku žínku a roztokem se potřete, už se při práci na zahradě nespálíte slunce, nebude na Vás útočit dotěrný hmyz a při kontaktu s břečťanem už Vám také nic nehrozí.

 

Sdílejte tyhle super tipy jak využit epsomskou sůl i s Vašimi přáteli! Určitě se jim budou také hodit! 

zdroj: tiphero.com