Geniální trik jak si doma vypěstovat túje z odřezků tím nejjednodušším způsobem!

Túje jsou celoroční ozdobou našich zahrad. Nepatří však mezi nejlevnější okrasy. Nemusíte je však pořád dokupovat. Rozmnožte si je sami doma. Je to velmi jednoduché. A přesně to si dnes v našem článku ukážeme.Stačí několik větviček a můžete mít rovnou celou řadu nových tújí. Někteří radí, že nejvhodnější čas pro vysazení tújí je únor až březen a jiní se zase shodují na tom, že túje je možné vysadit prakticky kdykoliv během roku.

Vybírejte větvičky z horní části. Větvičky by neměly být porušené, ani vysušené. Ideální je vzít více větviček navíc a pojistit si tak stoprocentní úspěšnost. Doporučujeme 10 odřezků dlouhých přibližně 10-15 cm. Jelikož získat správný odřezek může být obyčejnými nůžkami poměrně náročné, doporučujeme použít zahradní nůžky.

 

Postup

  1. Z řízků odstraníme spodní řady jehličí. Získáme tak část, kterou zapíchneme do půdy. Nejlepší je řízky ihned použít a zasadit. Není li to však možné, zabalte stonky do vlhčených ubrousků.
  2. Doporučujeme odřezky ošetřit stimulátorem zakořenění. Pokud nemáte, nic se neděje. Můžete použít i mletou skořici. Zabráníte tím např. plísni.
  3. Připravíme si nádobu s několika drenážními otvory na spodní části. Naplníme ji směsí rašeliny a písku. V půdě uděláme přibližně 2 cm prohlubeň. Do ní vložíme odřezek a zahrabeme půdou.
  4. Odřezky bez jehličí zapíchneme do substrátu a potravinářskou fólií, která zabrání vypařování vláhy a sama zajistí optimální teplotu. Nezapomínejte však na pravidelné větrání, které je při rozmnožovací péči velmi důležité.

  5. Zasazené odřezky uložte na teplé a světlé místo. Když horní vrstva půdy uschne, je dobré ji zavlažit. Rozhodně nepřelévejte.
  6. Na jaře přesaďte výhonky do samostatných květináčů, aby měly dostatek prostoru. Za 1-2 roky se budete moci kochat svou prací.

Sdílejte tenhle geniální způsob jak si doma vypěstovat túje i s vašimi přáteli! Určitě se jim budou také hodit!

zdroj: ketkes.com