5 geniálních využití jedlé sody v domácnosti

Jedla soda je levná a velice efektivní na mnoho využít. Někteří lidé oceňují hlavně její schopnost vyčisti skoro cokoliv, další lidé jí zase používají jak domácí všelék.

Jedlou sodu koupíte za necelých 30 korun, ale její skutečná cena je doslova nevyčíslitelná. Dnes si představíme 5 geniálních využití jedlé sody.

Osvěžení matrací

Stačí zkombinovat špetku vaší oblíbené aviváže společně s jedlou sodou a posypat touto směsí matraci. Směs stačí používat jednou do měsíce a uvidíte, jak bude vaše ložnice krásně provoněná. Směs můžete umístit do skleněné nádoby a mít jí tak stále po ruce. Sklenici se směsi můžete také umístit do šatníku a provonět tak i vaše oblečení.

Vyčištění krbu

Ano, jedlá soda opravdu dokáže vyčistit krb, jak starý tak nový. Stačí smíchat jedlou sodu s vodou a vytvořit hustou pastu. Pastu neneste na kartáček, kterým poté vyčistěte krb. Krb je místem, kde se velice často usazují nečistoty a saze, proto je velice důležité jeho pravidelné čištění.

Vyčistěte si sadu na make-up

Vyčistit se dá s jedlou sodou opravdu cokoliv od hřebenů až po vaši sady štětců na make-up. Jediné co musíte udělat je smíchat v míse trochu jedlé sody s horkou vodou, do mísy poté namočte štětce a nechte chvíli odmočit. Stejný postup můžete použít i při čištění hřebenů.

Vyčistěte starý kávovar

Určitě víte, jak hrozné chutná káva ze špinavého kávovaru. Vše co musíte udělat je smíchat ¼ šálku jedlé sody s horkou vodou, a směs nalít do kávovaru, jako by jste si dělali kávu. Opakujte 3x za sebou a váš kávovar bude jako nový. Celý proces provádějte jednou do týdne.

Vyčistěte troubu

O tomhle využití jedlé sody už jste určitě slyšeli. Věděli jste, že jedlá soda ale dokáže vyčistit i dvířka do trouby? Stačí nastříkat na dvířka trochu teplé vody a poté přidat špetku jedlé sody. Vzniklou pastu nechte působit několik hodin a poté smyjte horkou vodou.

zdroj:diyncrafts.com