Tohle jsou důvody proč Vám přestala kvést orchidej! Vyzkoušený návod jak ji znovu rozkvést!

Názory na to, aby se orchidejím dařilo, se velmi různí. Každý s ní má individuální a své zkušenosti. Někdo tvrdí, že je to nejméně náročná kytka na světě, jiný říká, že ať dělá, co dělá, k rozkvětu ji přivést nedokáže.

Pokud také patříte do skupiny těch méně šťastných, kterým orchideje nekvete, inspirujte se u nás. Dnes si ukážeme, jak na orchidej, které se přestalo dařit. Tyto typy jsou zárukou kvetení. Výsledky, kterých dosáhnete, Vás jednoznačně překvapí.

Důvody proč orchidej přestala kvést

  1. Nedostatek minerálů
    Květináče, ve kterých se orchideje většinou nachází, jsou nesprávných rozměrů. Půda se proto brzy začne tísnit a orchidej přestane vyživovat potřebnými minerály jako j fosfor, hořčík a draslík. Používejte proto živný roztok.
  2. Nesprávné zavlažování
    Orchidej zalévejte jednou za 5-7 dní. V zimě stačí jednou za 10 dní. Nejvíce doporučovaná metoda je ponořit orchidej na 5 minut do vody a poté nechat okapat. Zabráníte hnilobě. Orchideje špatně snáší kohoutkovou vodu. Vždy se vyvarujte toho, aby bylo vlhké středové srdce orchideje.
  3. Nedostatečná teplota a špatné osvětlení
    Umístěte orchidej na místo, které je hodně slunné a světlé. Ideálně do slunného pokoje s balkonem. Nedávejte však rostlinu na přímé slunce. Snadno se spálí. 4. Tak jako ostatní rostliny, potřebují i orchideje dostatečnou výživu. Během letního období je pro orchidej optimální teplota 18-25 stupňů a v zimě ne nižší než 15 stupňů.
  4. Nedostatečná půda
    Půda musí být taková, aby bylo kolem kořenů minimum vlhkosti a dostatečné proudění vzduchu. Takže orchidej nezasazujeme do zahrady. Volíme spíše květináče, které koupíme v květinářství.
  5. Kořeny orchideje
    Orchidej má silné kořeny, čili v přírodě může vyrůst a dokonce se udržet stromu. Ale v domácím prostředí orchideje pěstujeme vždy v průhledném květináči. Není to náhoda. Kořeny orchideje potřebují hodně světla. Proto je v žádném případě nepřesazujte, když si je přinesete domů. V původním květináči a se stejnou kůrou (zeminou), je můžete nechat až 2 roky.

Vyzkoušený návod jak jí opět rozkvést

  1. Náhlý pokles teploty
    Ve dne by měla být rostlina v teplé místnosti a v noci tam, kde se teplota pohybuje mezi 16 až 18 stupni. V létě přemístíme rostlinu do zahrady a podporujeme fotosyntézu a oxid uhličitý, který hraje důležitou roli při kvetení. Je velmi důležité prodloužit dobu mezi zavlažováním, v zimě každé 4 dny a jednou týdně postřik. Kořeny rostliny nenechávejte ve stojaté vodě. Dojde ke hnilobě.
  2. Teplá sprcha a opar
    Při použití této metody nechte koupelnu zapařit horkou vodou. Pak umístěte rostlinu do vany s 35 stupňovou vodou po dobu 15 minut. Takže rostlina nasává vlhkost. Než ji uložíte zpět na místo, nechte okapat.
  3. Lepší světlo
    Různé druhy orchidejí vyžadují různé množství světla. Pokud rostlina nekvete, nemusí mít dostatek světla. Pak ji musíme přesunout na světlejší místo nebo jí přisvětlovat.
  4. Přesazení
    Pokud orchidej nekvete, je možné, že půda již neobsahuje dostatečné množství živin, což lze pozorovat hlavně na listech rostliny. Pokud jsou listy menší nebo deformované, musí být rostlina zasazena do nové půdy.
  5. Orchidej má pupeny, ale ne kvete
    Vzhled pupenů není zárukou kvetení, takže pupeny můžete vídat i 2 měsíce před tím, než dojde k rozkvětu. Aby rostlina mohla vzkvétat, musí být k tomu vhodné podmínky. Můžeme přidat vodu do malé mísy vedle květináče a zavlažovat tak vzduch.
  6. V chladném období rostlina potřebuje více světla
    Můžete použít speciální svítidlo, protože nečerpá vzduch a poskytuje dostatečné světlo. Během zimního období potřebuje rostlina 12 hodin světla. Orchidej také nemá ráda změny a špatně je snáší. Proto neměňte její polohu.

Sdílejte vyzkoušený návod jak znovu rozkvést orchidej i s Vašimi přáteli! Určitě se jim bude také hodit!